|
Авторизация:
Поиск по сайту
Подписка на рассылку
|
Об изменении договора аренды в части арендной платыГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
За позовом Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ
Суддя Петренко І.В. при секретарі: Півень А.М. Представники: Від позивача: Лазуренко К.О. - дов. № 7/11-1488 від 30.12.10р. Від відповідача: Нікітченко О.В. - дов. від 25.01.11р. СУТЬ СПОРУ: По справі оголошувалась перерва з 15.02.2011р. по 16.02.2011 р. на 12 год. 30 хв. Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до відповідача і просить суд змінити пункт 4.1 договору оренди земельної ділянки від 21.11.2005 р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та закритим акціонерним товариством "Гільдія" виклавши його у наступній редакції: "4.1 Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратному розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008 р. за № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі". Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2010 р. в задоволенні позову відмовлено. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.09.2010 р. апляційну скаргу Дніпропетровської міської ради, м.Дніпропетровськ залишено без задоволення, а рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2010 р. у справі № 28/299-10 залишено без змін. Постановою Вищого господарського суду України від 16.11.2010 р. постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 06.09.2010 р. та рішення господарського суду Дніпропетровської області від 15.05.2010 р. у справі № 28/299-10 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції. Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.11 р. справу № 28/299-10 прийнято до свого провадження, присвоїно їй № 5005/417/2011 та призначено до розгляду в судовому засіданні. Представник позивача, згідно ст. 22 ГПК України надав уточнення до позовної заяви та просить суд вважати дійсними наступні вимоги: Змінити п.4.1. договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі 26.12.05 за №040510401359, укладеного між Дніпропетровською міською радою та Закритим акціонерним товариством «Гільдія»виклавши його в такій редакції: 4.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України. Представник відповідача проти позову заперечує, в позові просить відмовити. Представник позивача наполягає на розгляді справи за наявними матеріалами. Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, господарський суд, - ВСТАНОВИВ: 21.11.2005 року між Дніпропетровською міською радою, м.Дніпропетровськ та Закритим акціонерним товариством "Гільдія", м.Дніпропетровськ було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,1610 га, що розташована за адресою: м.Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Панікахи в районі будинку 11. Згідно п. 4.1 вказаного договору річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку. На підставі рішення позивача № 341/30 від 21.09.05р. між сторонами в справі 21.11.05 укладено договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 1210100000:02:135:0307) в районі будинку 11 по вул. Панікахи в м. Дніпропетровську строком на 2 роки. Додатковим договором від 31.03.08 строк дії вказаного договору оренди визначений до 26.02.18. Пунктом 4.1 договору визначено розмір річної орендної плати. Дніпропетровська міська рада звернулась до господарського суду з позовом у даній cnpaвi про зміну п. 4.1 вказаного договору шляхом викладення його в наступній редакції: "4.1. Орендна плата за користування земе льною ділянкою встановлюеться відповідно до Закону України "Про оренду землі" та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю" та відповідно до piшення Дніропетровської міської ради вщ 06.08.08 №39/35 у poзмipi мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України "Про оренду землі". 20.05.09р. Дніпропетровська міська рада направила на адресу відповідача вимогу про приведення договорів оренди землі до вимог законодавства. Проте, у строк, визначений законом відповіді від відповідача не було отримано. Фактично на час розгляду справи у суді між сторонами спірна додаткова угода про зміни не підписана, що підтверджує наявність спору між сторонами. Відповідно до п. 4.7 договору розмір орендної плати переглядається щорічно, або у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, а також в інших випадках, передбачених законом. Пунктом 12.2 договору передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо змін договору спір розв'язується у судовому порядку. Віповідно до ст. 525 ЦК Україши одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускаеться, якщо інше не вста новлено договором або законом. Аналогічне положения закріплено в ч. 1 ст. 188 ГК Украши. Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору до пускаеться лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, а також у разі icтотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК Украши). Статтею 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускаєть ся лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користуван ня земельною ділянкою. В силу ч.ч. 2, 3 цієї норми розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди. Частина 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" в редакції на момент укладення між сторонами договору передбачала, що річна орендна пла та за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 відсотків їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати. Заявивши позовні вимоги про зміну умов договору оренди, позивач послався на Закон України від 03.06.08 №309-VI, що виклав ч. 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" в новій редакції, згідно з якою річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - три кратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Згідно ст. 2 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним Кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Віповідно до приписів ст. 651 ЦК України: зміна або розірвання договору допускаеться лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст. 654 ЦК України: зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає iз звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору. Відповідно до приписів ст. 188 ГК Украши: зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускаеться, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового o6iry, заінтересована сторона має право передати cnip на виршення суду. Відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на вci правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резулятивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.02р. у справі щодо офіційного тлумачення положения частини другої ст. 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання cnopiв), положения частини другої ст. 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на вci правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин недотримання вимог частини другої ст. 188 Господарського Кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозиції щодо розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє права звернутись за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до віповідача про розірвання оспорюваного договору. Kpiм того, недотримання позивачем вимог частини другої ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про внесення змін до договору (Лист Вищого господарського суду України від 06.08.08 № 01-8/471 «Про деякі питания практики застосування у виршенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним судом України. Постанова Верховного суду України судова палата у господарських справах, постанова від 17.06.08 р.). Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, шо зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі cпip виріщується в судовому порядку. Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї iз сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власностї є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Верховний суд України в Постанові від 27.12.2010 р. по справі № 27/15-10 також дійшов такого висновку вказавши на висновок Вищого господарського суду України про наявність правових підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки щодо розміру орендної плати є обгрунтованим. На підставі вищевикладеного господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки зобов’язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки. Заперечення відповідача, суд не приймає до уваги, на підставі викладеного. Судові витрати слід віднести на відповідача, оскільки позовні вимоги задоволені в повному обсязі. Керуючись ст.ст. 525, 632, 651 ЦК України, ст.ст. 188, 193 Господарського кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Законом України "Про плату за землю", ст.ст. 1,2,12,21,22,32,36,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, - ВИРІШИВ: Позовні вимоги задовольнити повністю. Змінити п.4.1. договору оренди земельної ділянки зареєстрованого в книзі записів держаної реєстрації договорів оренди землі 26.12.05 за №040510401359, укладеного між Дніпропетровською міською радою, 49011, м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75 та Закритим акціонерним товариством «Гільдія», 49010, м.Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 45, виклавши його в такій редакції: «4.1.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.11 № 216/8 у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України». Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Гільдія», 49010, м.Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 45 (р/р 26005050212039 в ЗАО КБ "ПриватБанк", МФО 305589, код ЄДРПОУ 25535021) на користь Дніпропетровської міської ради, 49011, м.Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75 (р/р 33210812500005 в УДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та суму 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, про що видати наказ. Рішення господарського суду Дніпропетровської області набирає законної сили через 10 днів з дня його прийняття відповідно до ст. 85 ГПК України.
Назад в раздел |